تبلیغات
یا علی (ع) - روابط دوستی

روابط دوستی


رهروان ولایت ـ سوال: بنده یک سال با پسری در ارتباط بودم تا این‌که من از او پرسیدم چرا ازدواج نمی‌کنی؟ ایشون در جوابم گفتند کلا در زندگیم هیچ‌وقت به ازدواج فکر نکرده بودم و حس می‌کنم زندگیم به همین منوال بگذرد راحت‌تر هستم.بعد از صحبت‌هایی که با هم‌ داشتیم،به درخواست من قبول کرد که در مورد این موضوع بیشتر فکر کند و نتیجه منطقی بگیرد؛ چون خودش هم از این سردرگمی ناراضی هست و برای خروج از این وضعیت به کمک نیاز دارد. از نظر وابستگی و دوست داشتن هر دو به یک اندازه به هم وابسته هستیم و خود ایشون هم بارها به من گفته است که مرا خیلی دوست دارد و من هم همین احساس را نسبت به ایشان دارم و می‌دانم که اگر از او جدا شوم خیلی به من سخت می‌گذرد.لطفا مرا راهنمایی بفرمایید که از دست من چه کاری بر می‌آید؟ آیا ترکش کنم یا راه دیگری برای یک ارتباط صحیح وجود دارد ؟

جواب:

برای رسیدن به هر هدف خوبی باید راه رسیدن به آن هدف هم درست و منطقی باشد. ازدواج امر خوب و مقدسی است که دین مبین اسلام بر آن تاکید فراوان دارد ولی برای اقدام کردن در راستای ازدواج هر مسیری توصیه نمی‌شود.و الزاما این‌گونه نیست که آن ازدواج یک ازدواج موفقی از آب در بیاید.

به نظر میرسد که اگر هدف شما از برقراری این رابطه منتهی شدن این رابطه به ازدواج بوده، مسیری که انتخاب کرده‌اید مسیر مناسبی برای این کار نبوده چرا که با وجود درست بودن هدف، در این مسیر خطرهای زیادی هر دو طرف خصوصا دختر را تهدید می‌کند.

در توضیحاتی که شما گفتید، به نکته‌ایی اشاره کردید که همین یک نکته می‌تواند حرف ما را ثابت کند؛ آقا پسر به شما گفتند"در زندگیم هیچوقت به ازدواج فکر نکرده بودم و حس می‌کنم زندگیم به همین منوال بگذره راحت‌ترم." "راحت‌ترم" به این معنا هستش که وقتی از این ارتباط استفاده خودم رو بردم و یا دل‌زده شدم به راحتی می‌توانم این رابطه را قطع کنم و آن را دیگه ادامه ندهم و حتی کس دیگه ‌ایی را باز به راحتی جایگزین شما کنم. حتی همزمان با کسان دیگری در رابطه باشم در حالی که ازدواج ساختارش نسبت به این‌گونه روابط به طور کامل تفاوت دارد.

در ازدواج لذت‌بردن در مقابل تعهد و مسئولیت‌پذیری طرفین قرار میگیرد.یعنی همان‌طور که در خوشی‌ها مرد یا زن استفاده خودش را می‌برد متعهد می‌شود که در ناخوشی‌ها و سختی‌ها هم خودش را کنار نکشد و شانه از زیر بار مسئولیت‌ها خالی نکند.

اصلی‌ترین مشکل این‌گونه روابط این‌است که در آن تعهد خاصی وجود ندارد؛ خصوصا اگر به صورت مخفیانه و دور از چشم خانواده‌ها این ارتباط برقرار شود. باید قبول کرد در این نوع روابط این احتمال به صورت قوی وجود دارد که آن موقعی که شما دلبستگی پیدا می‌کنید و آن شخص را به عنوان تکیه‌گاه برمی‌گزینید ممکن است او در حال دل‌کندن و رها کردن شما باشد که نتیجه‌ایی جز تحمل دردها و ناراحتی‌ها ی بعدی به همراه ندارد. کوتاه سخن این‌که این حقیقت را باید پذیرفت که بخش عمده‌ایی از این‌گونه روابطه دوام چندانی ندارد.

حال به عنوان راه حل چند نکته به شما تقدیم می‌کنیم:

1. برای اینکه سرخورده نشوید از همین الان این ارتباط را به طور کامل قطع کنید.

2.اگه از پسر مطمئن هستید که فقط با شما در ارتباط بوده و حدود را نگاه میداشته، بخواهید که ادامه این ارتباط در مسیر خواستگاری رسمی قرار بگیرد و غیر از این راه، مسیر دیگری توصیه نمی‌شود.

3.اگه به خواستگاری شما نیامد که این رابطه به طور کامل قطع می‌شود و اگر آمد بر شما وظیفه است که تحقیقاتتان در مورد ایشان خیلی دقیق و بدون تسامح باشد.

 
[ پنجشنبه 17 مهر 1393 ] [ 08:45 ق.ظ ] [ سید ]